Mikulášková Marcela

Narodila se 31. ledna 1951 v Brně jako Marcela Večeřová.
V patnácti letech jí umírá otec, ke kterému měla velmi vřelý vztah: tato ztráta ji pronásleduje až do konce života.
Po gymnáziu studuje činoherní herectví na Divadelní fakultě Janáčkovy akademie múzických umění. V ročníku se setkává např. s Bolkem Polívkou, Nikou Brettschneiderovou či Dášou Bláhovou, s nimiž posléze začíná v divadle Husa na provázku.
Po dvouletém angažmá nastupuje v roce 1973 do Divadla pracujících v Gottwaldově, kde se seznamuje s hercem Ondřejem Mikuláškem — synem básníka Oldřicha Mikuláška. Svatba v roce 1978, téhož roku přichází na svět jejich jediný potomek, syn Jan.
Mezi její větší role patřily Irina ze Tří sester, Ismena z Antigony či Manon Lescaut. Ke konci zlínského angažmá se začíná zajímat o divadelní režii; v roce 1990 má premiéru její inscenace Williamsovy hry Království boží na zemi, později režíruje na Malé scéně Mahenova divadla hru téhož autora Báječná neděle v parku Creve Coeur.
Roku 1993 se s rodinou stěhuje ze Zlína do rodného Brna, mnoho štěstí jí však tento návrat nepřináší. Občas pracuje v dabingovém studiu, příležitostně učí na JAMU, nakonec však zůstává nezaměstnaná, vracejí se zdravotní problémy, rozvod…
Činí několik marných pokusů vydat své básně.
Umírá v Brně 7. ledna 2004, ve věku nedožitých 53 let.

Bibliografie
2005 Korále okolo hrdla, Petrov

 

 


Vytištěno z http://www.ipetrov.cz