Trojak Bogdan

Narodil se roku 1975 ve slezském Těšíně, sídelním městě těšínských Piastovců. Jako batole jej ve švestkovém sadu nedopatřením přiklopili plechovou vaničkou. Zážitek temného a uzavřeného prostoru uprostřed letního dne zanechal v jeho duši nesmazatelnou stopu: vanou se pak přiklápěl ještě mnohokrát: nezapomene na podzimní večery, kdy na její vypouklé dno dopadaly přezrálé ryngle, nebo na červnové bouře s myriádami krup. Svoji plechovou dělohu nakonec přerostl.
Vyšly mu tři sbírky: Kuním štětcem (Host, 1996), Pan Twardowski (Host, 1998) a Jezernice (Větrné mlýny / Host, 2001); je zastoupen v antologiích Lepě svihlí tlové, Ryby katedrál či Co si myslí andělíček. Překládá současnou polskou poezii. V beskydské obci Vendryni, kde do 18 let žil, založil a několik let řídil vendryňský poetický magazín Weles, jenž vychází dodnes.
V roce 1998 získal Cenu Jiřího Ortena.
Většinu roku 1999 působil jako šéfredaktor literárního časopisu Neon, poté se věnoval různým jiným zaměstnáním. Vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. Je členem hnutí Dodekadentů a přívržencem obnovy Těšínského knížectví. Se ženou Lenkou a synem Kajetánem žije v Bořeticích, kde vzdělává vinnou révu.

Bibliografie
2004 Strýc Kaich se žení (Memorabilie a komorní horory), Petrov

Kontakt
www.lumir.info/trojak

Formátuj pro tisk
Návrat na homepage