Další aktivity / Loď literátů /

Historie Lodě literátů - ohlasy v tisku

DALLAS VYPLUL
Loď plná literátů, jež nakladatelství Petrov a jeho majitel Martin Pluháček pozvali na Brněnskou přehradu, v úterý vyplula a téhož dne vrátila svůj náklad souši. Mezitím si Ludvík Vaculík, Břetislav Rychlík a další spolu s primášem Pavlicou zazpívali slovácké písničky. Viola Fischerová z Augsburku se pozdravila s Antonínem Brouskem z Hamburku. Ivan Wernisch, Vladimír Karfík a Vratislav Färber rozdávali čerstvé výrobky redakce Literárních novin. Také pivovar Starobrno a Vinium Velké Pavlovice v úloze sponzorů přispěly kvalitním zbožím, o něž básníci, prozaici i teoretici jevili živý zájem. Na dotaz TV, koho by si vzala s sebou na delší plavbu kolem světa, odpověděla Alexandra Berková, že někoho, kdo se na moři vyzná, snad Kryštofa Kolumba. Nad lodí plující po ztichlé podvečerní hladině pozdravně kroužilo zajímavé vzlétadlo pohaněné tlačnou vrtulí. Někteří soudili, že veze spisovatele, který je předsedou Parlamentu. Jiní hádali na zdvořilé gesto kolegy Saint Exupéryho. Po přistání shrnul dojmy Jan Trefulka: "Tak jsme se zase jednou vrátli ze školního výletu." A měl pravdu. 1. červen byl přece dnem malých i velkých dětí.

švnd, Lidová demokracie, 3.6.1993

LOĎ VYPLULA A DOPLULA
(...) Mnozí si chtěli zopakovat svůj příjemný zážitek z plavby po "brněnském moři" a vážili opět rádi cestu z matičky Prahy. Nikoli bez následků, jak se hned na Zvonařce přesvědčila Alexandra Berková, pozbyvší - nutno dodat vlastní neopatrností - okamžitě zavazadlo. Ještě dlouho do pokročilého večera si vyčítala nejen ztracené punčocháče, ale i odlehčenou peněženku organizátora akce Martina Pluháčka. Ten se nejprve obětavě, leč zbytečně, pro tašku vracel, aby posléze ve snaze dohnat ztracený čas vlétl se svým rychlým oplem v Bystrci přímo do náruče policejní patrole kontrolující rychlost...
Tento drobný incident však na náladě neubral. Brněnský básník Zdeněk Rotrekl nejprve musel všem podrobně vysvětlit, proč má na hlavě baseballovou čepici s nápisem "made in USA", zatímco brněnský prozaik Pavel Švanda zase odrážel narážky na to, že by obvaz na jeho ruce byl důsledkem nějaké literární rozepře. Nováček na palubě Lodi literátů, jinak ovšem jeden z našich největších současných básníků a překladatelů, Ivan Slavík, si brzy našel duši nejbližší - brněnského kolegu Josefa Suchého. Ivan Wernisch utvořil seskupení s brněnskými přáteli: Arnoštem Goldflamem a Zeno Kaprálem, dokud je televize, vytrvale vyžadující interview, nerozdělila.
Nejmladší generace se naopak vesměs mísily, byť brněnský multitalent Martin Dohnal se po jistou dobu snažil zahřívat si své místečko. Jiní však dávali přednost volnému pohybu: Michal Viewegh při pochodech lodí asi promýšlel své další nápady laskavého čtenáře, ovšem na co myslel záhadný básník J. H. Krchovský, se nám uhodnout nepodařilo. Přes všechny literární rozdílnosti se však většina mužů i žen na palubě snažila nepohněvat si sponzory dýchánku - Starobrno, Vinium a Olli - aby si tak udělali jaksi do foroty dobré oko i pro příští rok. Vždyť kdo z nich jednou přijal pozvání k této originální a unikátní stavovské jízdě, přeje si - jak již řečeno - vrátit.

mej, Brněnský večerník, 10.6.1994

KAŽDÝ UŽ VÍ, KDE SE ČEPUJE
(...) Každá správná hospoda má své štamgasty, kteří mají v lokále své pevné místo a háček na věšáku. Loď literátů, která se letos plavila již potřetí pod vlajkou brněnského nakladatelství Petrov po Brněnské přehradě, se pomalu, ale jistě stává lokálem se vším všudy. Jediný rozdíl je v tom, že plave po vodní hladině (někdy taktéž drhne o dno) a že na ní pivo pijí spisovatelé, kritici, redaktoři časopisů a novin a občas nějaký nakladatel či muzikant...
Literární kritiku zastupovali kupříkladu Jiří Peňás, Martin C. Putna či Ladislav Soldán. Nejsilněji zastoupenou redakcí byl klan z brněnského Hosta, který se dostavil v plném počtu tří lidí. Záhadně se na palubě zjevili i dva muzikanti - rocker Vlasta Redl a folklorista Jiří Pavlica. Organizátor akce, Martin Pluháček, si mohl mnout ruce i proto, že pozvání k účasti přijaly dvě největší hvězdy dnešního prozaického nebe - Jáchym Topol a Michal Viewegh. Ač se snažili být nenápadní, jak jen mohli, televizní kameře neunikli. Dále Alexandra Berková se svými komentáři partnerských vztahů, tichý pozorovatel J. H. Krchovský, z dýmky bafající Zeno Kaprál, Arnošt Goldflam, Jan Trefulka... To všechno za asistence krásných manželek a společnic. Poprvé se na lodi plavil i pes - Tina.
Ke břehu dorazila loď kolem deváté. Část pasažérů se vydala ke svým vozům, část pokračovala ve veselí v brněnských ulicích. Lidí na lodi bylo tak akorát, literární život jako by tepal víc a víc, takže novinek se hrnulo mnoho, výtržnosti se nedopustil nikdo - pěkný a příjemný večer.

Roman Burián, Rovnost, 19.6.1995

L0Ď LITERÁTŮ
Již po několikáté se v Brně pod taktovkou nakladatelství Petrov a Obce moravskoslezských spisovatelů uskutečnilo setkání "dělníků i továrníků literatury" na palubě jedné lodi. Jelikož minulé ročníky se dostaly nejen na stránky týdeníků a obtýdeníků, ale dokonce i do knih s tvrdými deskami (viz Ivan Wernisch - Pekařova noční nůše aj.), nemohly zde Nové knihy chybět.
Samozřejmě o tom, co se skutečně událo letos na parníku Dallas (!), jenž brázdil k prasknutí napěchován esy české literatury brněnskou přehradou, se dočteme až v románech zúčastněných. (...)

-hn-, Nové knihy, 28/1996

MAJITELÉ VĚTRNÝCH MLÝNŮ SE VRHLI DO TEMNÝCH HLUBIN
(...) Dávno již literáti nezpívají ani nehalekají, jak tomu bylo při prvním ročníku této plavby před sedmi roky. Melodické pozadí obstaral starý vysokorychlostní gramofón na kliku, z něhož zněly jazzové evergreeny, pojišťovnické reklamy a k potěšení přítomných dětí skřehotal Hurvínek. Esejistickou zdravici přednesl tentokrát básník Petr Urbánek. Zamyslel se nad budoucností knihy ve světě ovládaném elektronickými médii. (...)

Jaromír Blažejovský, Rovnost, 7.6.1999

LOĎ LITERÁTŮ BRÁZDILA HLADINU PŘEHRADY JIŽ POOSMÉ
Neodmyslitelnou součástí červnového Brna devadesátých let se stala plavba Lodě literátů po hladině brněnské přehrady. Tento rok brázdila její zelenošedé vody již poosmé. Tradice založená a udržovaná Martinem Pluháčkem tak nabývá na úctyhodnosti a blíží se k bodu, kdy ji již bude nutno označovat dvoumístným číslem. (...)
Letošní ročník proběhl klidně. Žádné bohatýrké výstupy, žádné kanonády nadávek surrealisty Řezníčka, žádný muž přes palubu ani jiný furiantský čin srdnatých hochů z Větrných mlýnů - nic, co by připomínalo loď desperátů. (...)

Ladislav Plch, MF Dnes, Jižní Morava - Kultura, 10.6.2000

LOĎ LITERÁTŮ UVEDLA MĚSÍC AUTORSKÉHO ČTENÍ V HADIVADLE
(...)Plavba to vpravdě byla poklidná - koncentrace různých duchů nepřinesla žádný skandál: nikdo se nesvlékal jako tuhle při básnickém sletu na Bítově, nikdo nepoužíval hasicí přístroje, aniž by hořelo, jako ondy na Bítově, ba si ani nikdo nevjel do vlasů, ač případy k tomu svůdné by se našly. Vzduch sytil jen vodní odér a líbezný kouř dýmky Zena Kaprála a Bacona Slaniny.(...)

Andrea Poláčková, Rovnost, 2.7.2001


 

 


Vytištěno z http://www.ipetrov.cz