Formanová Martina / Dokumenty /

Rozhovor Luboše Marečka, MF Dnes, Jižní Morava - Kultura, 19. 3. 2002, s.D/1, D/4

Je to upřímná zpráva o mém životě

Martina Formanová se světu předvedla v různých atraktivních rolích. Dívka z brněnských Pisárek byla modelkou, tanečnicí ve skupině Jiřího Korna a milenkou Karla Gotta, což po dlouhou dobu vábilo pozornost bulváru.
Senzacechtivému publiku neuniklo, že se před pár lety stala manželkou režiséra Miloše Formana a dvojnásobnou matkou jeho synů. Nyní se představuje jako autorka autobiografické knihy Skladatelka voňavého prádla, kterou dnes v rodném městě pokřtí.
Za kavárenským stolkem sedí přitažlivá šestatřicetiletá žena. Je uvolněná, vstřícná a příjemná. Nerozpakuje se opakovat, že je hlavně šťastná. "Některé lidi bude především zajímat, jaké je chodit s hvězdou, být nastrojená, dostávat zlaté prstýnky a sedět tam, kde se něco děje. Knížka ale není o Gottovi ani o Formanovi. Je o mně. Dá se v ní najít i víc než pikanterie. Chtěla jsem být k sobě upřímná ," komentuje Formanová knižní debut. Otevřeně v něm popisuje zejména citové tápání k modle českého šoubyznysu a svůj útěk do Spojených států, kam v roce 1994 odjela.
Životní peripetie obletované, trochu marnivé, lehkomyslné holky, bláznivě zamilované do Zlatého slavíka, doplnila Formanová často jízlivým poukazem na vlastní samotu. V životní inventuře si neodpustila sebeironické postřehy, stejně jako pasáže, které zřejmě pohnou zejména ženská srdce. "O čem že píšu? I o blbostech. Jak se trápím, že jsem tlustá, že nemám hezké šaty, že mi chybí Karel a šperky. Já se ale skutečně nechtěla nechat svázat a cenzurovat se. I taková jsem byla. Priority se mi změnily," dodává sebekriticky ke kapesní dvousetstránkové novele.
Formanová připouští, že její příběh končící partnerským svazkem s uznávaným režisérem a porodem dvojčat může ze čtenářské perspektivy připomínat hollywoodskou filmovou limonádu. Opuštěná snaživá Popelka nakonec dostane vysněného prince a dočká se citového naplnění. "Vděčím za hodně osudu. Proto se teď snažím udělat happy především Miloše," doplňuje šťouchavý poukaz na vyznění novely, v níž na dvě výjimky figurují skuteční lidé.
Rukopis knihy, kterou s úsměvem charakterizuje jako citopis, vznikl před dvěma roky na farmě v Connecticutu. "Miloš ho četl. Bez donucení! Líbilo se mu, že na stránkách nefňukám ani se sebe nedělám nezranitelnou ženskou, která všechno zvládá. Dokonce se při čtení bavil," vzpomíná někdejší studentka filmové scenáristiky a dramaturgie na domácí reakci.
Knihu psala po nocích, kdy už po dvouletém manželství nebylo zapotřebí předstírat, že ji baví sledovat hokejové přenosy. "Devadesát procent Milošovy práce představuje nekonečná a často otravná četba nových scénářů. I proto si vážím, že text dočetl do konce."
Literární výprodej Formanové soukromí, který nyní vychází pod značkou brněnského nakladatelství Petrov, vznikal nejdříve do šuplíku. Nešlo jí o deník. Chtěla se vypořádat s předchozím obdobím, když už se stávající životní situace a osobní vztahy projasnily a upevnily. "Chci věřit, že jsem vytvořila úplný obrázek," říká nad stránkami svazku, jenž líčí často velmi bouřlivý život dívky, která FAMU dodělávala nadvakrát a ve Spojených státech uklízela byty boháčů.
"Svého muže bych nikdy psaním neobtěžovala. Každý máme jiná témata," odmítá dotaz, zda se někdy prolne její dostudovaná scenáristika s Formanovým režírováním.
Díky prvotině se necítí katapultovaná mezi spisovatelky. Nedotknou se jí tak ani negativní ohlasy. Nafoukanou prominentku nepřipomíná už proto, že umí udělat bezelstný vtip. "Pokud si knihou někdo ukrátí cestu vlakem, zasměje se nebo bude jen přemýšlet o bláznivé ženské, všechno bude dobrý. Já nepsala, abych předávala moudrost budoucím generacím."
V Brně byla naposled před čtyřmi roky. Co Martinu Formanovou čeká při nadcházejícím týdenním pobytu? "Musím v Brně stihnout pozdravit po dvaceti letech svou první školní lásku, matikáře i češtinářku z gymplu a spousty spolužaček," popisuje program dvoudenního brněnského zastavení. Vedle toho si musí najít čas na rozhovory s novináři a natáčení televizní talk show.
Ví, že jí hvězdy přály. V čem je snazší život s celebritou? "Můžeme mít rezervaci v restauraci, i když je plno. To je jediné, v čem Miloš svého postavení zneužívá. Jiná okázalost k Formanovi nepatří."

Formátuj pro tisk
Návrat na homepage