Půlnoční běžci / Recenze /

(jar), MF Dnes, Kultura-Východní Morava, 21.5.2001, s.4

Petrov znovu vydal Půlnoční běžce

Román Zdeňka Zapletala Půlnoční běžci byl jedním z nejúspěšnějších knižních titulů druhé poloviny osmdesátých let, prodalo se ho na sto tisíc kusů. Před dvěma týdny se na pultech knihkupectví opět objevil v reedici brněnského nakladatelství Petrov, které už loni na podzim vydalo nový Zapletalův román Půlnoční pěšci, jenž na bestseller z osmdesátých let navazuje.
"Některé starší knížky Zdeňka Zapletala nově vydala v devadesátých letech Votobia. Půlnoční běžci, jeho nejznámější kniha, ale v devadesátých letech vůbec nevyšli. Když jsme vydali nový Zapletalův román Půlnoční pěšci, který na tuto knihu volně navazuje, rozhodli jsme se, že by bylo dobré, aby i starší z těchto titulů byl na trhu. Přece jen je tady i nová generace čtenářů, která se k němu v osmdesátých letech ještě nedostala," řekl Martin Pluháček, majitel nakladatelství Petrov.
I když je román Půlnoční běžci téměř sedmnáct let starý, nechtěl v jeho obsahu autor nic měnit. "V novém vydání jsem nic nezměnil a tak se trochu obávám přijetí, protože ta knížka samozřejmě vychází z reality osmdesátých let," říká Zdeněk Zapletal.
Pro ty, kdo dobu pozdní normalizace nezažili nebo na ni už zapomněli, je knížka doplněna o vysvětlivky socialistických reálií. "Je tam třeba vysvětleno, co to byl závodní klub nebo bony," upřesňuje autor. "Někdy i já už jen těžko věřím, že to všechno byla pravda. Když jsem ten text při korekturách pročítal, spousta věcí z té doby mě překvapila. Myslím si, že ta kniha má cenu hlavně jako dokument o životním stylu té doby," dodává Zdeněk Zapletal.
I přes obavy spisovatele Zdeňka Zapletala patří nově vydaní Půlnoční běžci v knihkupectvích Zlínského kraje k nejprodávanějším titulům. Po jeho novém románu, Půlnočních pěšcích, se loni jen zaprášilo, a tak nakladatel připravil dotisk, jenž se na pultech objevil zároveň s reedicí starší knihy.

 

 


Vytištěno z http://www.ipetrov.cz