Další aktivity / Loď literátů / Jedenáctý ročník (28. 6. 2003) /

Sobotní parník zahájil festival

Krátce po osmnácté hodině, v sobotu 28. června, vyplula tradiční Loď literátů, aby krouživou plavbou podél břehů Brněnské přehrady přivítala a formálně zahájila čtvrtý ročník Měsíce autorského čtení.

Sympatické plavení od Přístaviště k hradu Veveří a zpět vzniklo z popudu nakladatele Martina Pluháčka počátkem devadesátých let jako příjemný vstup do okurkové sezóny, kdy vedle divadel mají své prázdniny i literární časopisy a mnohá nakladatelství. Ačkoliv náš literární festival je protiváhou tomuto slunečnímu lenošení, už třetí rok je agentura Větrné mlýny spolupořadatelem „spisovatelského parníku,“ který se tak plaví také pod vlajkou Měsíce autorského čtení.
Zhruba tříhodinová jízda, kde někdo rozebíral nový román a někdo zase jenom s pohárem vína pozoroval scenérii kolem sebe, skončila v divokém Kabinetu múz, kterému tikaly poslední minuty existence, takže „poparníkový“ večírek byl skutečně posledním tancem tohoto kultovního baru.
Mumraj byl velkolepý, a jak je u podobných událostí obvyklé, sešli se i tací, kteří by spolu na pivo nikdy nešli. U jednoho stolu si nechali vytáčet poslední sklenice piva z poslední bečky básníci rodem s prodejnými prozaiky a po penězích bažícími nakladateli. Literární badatel z Boskovic tiše, ale naléhavě vypovídal dosavadní kariérní život zkušenému kolegovi z předního literárního časopisu v zemi (se sídlem v Praze). Nenáviděný kritik na počkání obhajoval, proč nejlepším kamarádům dává v Reflexu „never more“ („jsme nejpřísnější na ty, které máme nejraděj!“). Legenda slovenských nakladatelů „Kali“ vysvětloval, že po měsíční indické cestě je normální odmítnout plátek bůčku. Pedagog-psycholog se sesypal ze své geniální režie Hamleta na fakultě informatiky tak, že jeho inscenaci mnozí viděli ještě v blízkém „tmavomodrém nonstopu“, kde udělali za dlouhou nocí a Kabinetem múz definitivní tečku.
Zápis můžeme skončit stručně: dva básníci páchali sebevraždu, jediná žena utekla před půlnocí a jako jeden muž znělo odhodlání, „že příště už se musí číst referáty, protože takhle se furt chlastat nedá“.

-red

Formátuj pro tisk
Návrat na homepage