O nakladatelství / Webové stránky – archiv rubrik / Autoři nakladatelství Petrov v zahraničí /

České číslo běloruského časopisu ARCHE

Koncem září 2003 vyšlo v Bělorusku nové číslo literárně-společenského časopisu ARCHE, které nese podtitul České album a je celé věnované České republice. Podstatnou část tvoří literární texty – běloruští čtenáři se mohou seznámit s první polovinou knihy Michala Viewegha Výchova dívek v Čechách (zbývající část knihy je otištěna v čísle následujícím) a s povídkou Jiřího Kratochvila Návštěvníci (tato povídka v češtině doposud knižně ani časopisecky publikována nebyla, pouze zveřejněna na těchto webových stránkách), dále pak s ukázkami z tvorby Miloše Urbana, Jáchyma Topola a Josefa Kroutvora.

Časopis ARCHE vychází v Minsku od roku 1998. Je publikován v běloruském jazyce a České album je v pořadí již 27. číslem. Každé číslo má zpravidla své téma, například: Pornografie, Postmodernismus, Velká vlastenecká válka, Ženy, Medicína, Patologie společnosti, Nacionalismus, Panslavismus: idea a zločiny, Židovské číslo, Ukrajinské číslo, Ruská otázka, Pax Americana, Naše děti, dále vyšlo číslo věnované spisovateli Adamu Hlobusovi nebo básníkovi a překladateli Andreji Chadanovičovi a další.

ARCHE má pověst časopisu přicházející mladé literární a publicistické elity. Česká jména se neobjevila v ARCHE-Českém albu poprvé; už dříve na jeho stránkách bylo publikováno v běloruštině několik básní Ivana Blatného a Bohumila Hrabala, eseje Jana Patočky, Pavla Kuby, Václava Havla, krátká ukázka z románu Evy Kantůrkové Přítelkyně z domu smutku či úryvky z knihy Václava Černého Vývoj a zločiny panslavizmu.České číslo
Číslo následující, dokončení románu Výchova dívek v Čechách

Formátuj pro tisk
Návrat na homepage