O nakladatelství / Webové stránky – archiv rubrik / Autoři nakladatelství Petrov v zahraničí /

Autorské čtení Radka Malého v rakouském Dosendorfu

"V sobotu 3. července 2004 jsem se vydal na setkání umělců do rakouského příhraničního městečka Drosendorf. Co kulturní úderka za českou stranu. Téma setkání bylo pozoruhodné, jakož i okolnosti mé účasti na něm: sedm umělců z celé Evropy zpracovávalo téma „asfalt“ a vše mělo finišovat čtením Jiřího Gruši, který nakonec nemohl. Tak si našli mě a dobře udělali.
V sobotu jsme objeli všech sedm výtvorů zmíněných umělců, ovšem v paměti mi utkvěla asi jen „Dálnice pro šneky“, dva čtvereční metry vyasfaltovaného trávníku s vyznačenými cestičkami. Jen šneci nikde. Pak jsem četl v nádherné prostoře někdejšího kina, nyní víceúčelového sálu, přirovnal bych to k našim sokolovnám. Přijali mou němčinu se shovívavými úsměvy, ale je fakt, že tak pozorné a (po)slušné publikum by jeden pohledal.
A nejkrásnější byla neděle. V kostele ve skleněné rakvi mají ostatky svaté Valentýny, již je třeba představit si jako lascivně rozvalenou kostru s podepřenou hlavou. A za městem krásně starodávné říční lázně, plovárnu jako z rozmarného léta. Kterým toto léto ostatně jest."

R. M.

Formátuj pro tisk
Návrat na homepage