Bez lítosti (malé dějiny jednoho rozvodu) / Recenze /

Lenka Penkalová, Hospodářské noviny, 14.1.2005, s.12

Divadelní kritik a publicista Richard Erml debutoval jako prozaik před dvěma lety a shodou okolností byla i jeho prvotina psána jako román-deník v dopisech.

Ačkoli se tento žánr u nás už téměř nepěstuje (až na čestné výjimky, mezi něž patří například Binarův Emigrantský snář), dokazuje Erml i svou druhou knihou, že se pro zdůraznění dnes tolik žádané autentičnosti textu skvěle hodí.

Podtitul knihy popisuje obsah poměrně přesně, důležitá je ale i vysvětlující (a sebeobhajující) stylizace, s níž autor v dopisech své devatenáctileté dceři vzpomíná na okolnosti, které vedly k rozpadu jeho prvního manželství.

Ve více než čtyřiceti krátkých dopisech-kapitolách, které začínají oslovením "milá Marianko", se snaží Erml najít odpověď na otázku zahlédnutou letmo v dceřině dopise: Jak dva lidi, co se měli rádi, se mohou dnes tak nenávidět.
Vrací se nejen k historii milostného trojúhelníku, v němž figuroval jeho nejlepší přítel, ale také k historii vlastní rodiny, která jako by tuto životní peripetii v některých ohledech předurčila. I když se na vše dívá z odstupu, zvyšuje návrat k minulým selháním, vlastním i cizím, hladinu emocí, které o pisateli ve výsledku prozrazují víc než sám příběh.

To, na čem kniha stojí, shrnuje Erml nejlépe sám: "Jako zápletka - rodinný přítel svede manželku - nestál Bobův skutek za řeč. Jako životní zkušenost to byl šok...".
(…)

 

 


Vytištěno z http://www.ipetrov.cz