[Zpět]



1. Stovky a tisíce mihotavých světélek lampiček sycených jačím máslem, hojně dodávaným zástupy poutníků, taková je atmosféra v každém chrámu, nejen ve lhaském Džókhangu.




2. Klidný obličej buddhy budoucnosti Čhampy v Čhampä Lhakhangu na Barkoru ve Lhase majestátně shlíží z výšin druhého patra poutníkovi na galerii přímo do tváře.




3. Brána bělostného čhörtenu otevírá cestu do dálek západního Tibetu.




4. Vrcholky Čhomolungmy (Mt. Everest) a Lhoce (vlevo) se přízračně tyčí nad ledovcovou morénou v údolí Rongbuk.




5. Tibeťané jsou otevření, veselí a dobrosrdeční. Pastevec na březích jezera Jamdog-ccho.




6. Zamyšlený Phagpa.




7. Přes rovnou planinu a jezero Manasaróvar se tyčí téměř osmitisícová Gúrla Mandhatá.




8. Modlitební praporky lungta, všudypřítomný symbol tibetské krajiny, se na šňůrách vypínají jako luk a nad průsmykem Gjamccho-la, nejvyšším na cestě mezi Lhasou a nepálskou hranicí v Kodari, vystřelují své modlitby a blahověstná přání do éteru.




9. Dobývání chleba, vlastně spíš campy, tradiční potraviny - jemně mleté mouky z praženého ječmene - je za pomoci dřevěných pluhů s okovanou radlicí těžká dřina. Trpělivá zvířata pod jhem nejsou jaci, ale jejich kříženci s indickou krávou zvaní dzo.




10. Poutní cesty zejména v blízkosti klášterů lemují rytiny a malby na skalách. Nejčastěji se setkáme s mantrami.




11. Čhomolungma neboli Mt. Everest, jak je vidět z ruin jedné sekce kláštera Rongbuk. Přes ostré kameny pod sebou vidíme základní tábor a ledovcovou morénu.




12. Jeden z nejkrásnějších výhledů na hlavní himálajský hřeben ze sedla Pang-la(5 100 m). Vlevo Čho Oju, uprostřed Everest.



[Zpět]
Návrat na homepage