Šedo Leoš

Kleště

Na samém začátku sedmdesátých let se potkávají tři mladí muži: Miloš chce být chirurgem, Janek filmovým scenáristou, Ladislav zase fotbalovým trenérem. Nakonec ale všechno dopadne jinak. Stanou se z nich zubní lékaři a po třiceti letech se spolu vydávají na dalekou cestu za velkou louži. Postupně skládají své příběhy, které začínají v normalizovaném Husákově Československu a vrcholí neuvěřitelným happeningem na Staroměstském náměstí roku 2002…
Zábavná i generačně závažná sonda do naší paměti aneb o životě v kleštích českých dějin.

Že čtu mimořádný text, jsem poznal od pověstné první věty... Tady začal příběh nadaných kluků ze středoevropské země s úchvatnou minulostí, ale hnusným přítomnem, jejichž osudem se mělo stát navíc, že budou do smrti hledět na cizí zkažené zuby.
Jejich život je autorem nahlížen z několika perspektiv jako z družice, v rozpětí tří desítek let, a obráží vlastně osud celé jedné generace, uvězněné současně v křehkých lidských tělech i ve svěrací kazajce totalitního režimu. Je to úsporně bohatá, chytře prostá a jímavě vtipná kniha vlastně o většině obyvatel téhle země, kteří hledali v kleštích dějin schůdnou cestu mezi nechutnou kolaborací a riskantním odporem.

/Z doslovu Pavla Kohouta/

Edice Hlavní řada
Odpovědný redaktor Miloš Voráč
Obálka a grafická úprava Bedřich Vémola
Doslov Pavel Kohout
Rok vydání 2005
Počet stran 354
Vydání první
Vazba pevná
ISBN 80-7227-220-9
Číslo publikace 321
Doporučená cena 245 Kč

Knihu můžete objednat na www.vltava.cz

Ukázka z knihy

Recenze
Ondřej Horák, Lidové noviny, 12. 5. 2005, s. 18
Další recenze

Fotogalerie
Křest knihy v Praze

 

 


Vytištěno z http://www.ipetrov.cz